Region Skåne

Publicerad: 9 september 2025

Personuppgifter om anställda i Region Skåne har röjts vid angrepp mot företaget Miljödata

Personuppgifter om anställda i Region Skåne har röjts i samband med det cyberangrepp som drabbade företaget Miljödata AB under slutet av augusti. Den utredning som företaget gjort visar att angriparen har lyckats komma åt vissa personuppgifter om anställda, såväl nuvarande som tidigare. Region Skånes egen IT-miljö har inte drabbats av angreppet.

händer vid tangentbord

Region Skåne är en av ett mycket stort antal offentliga organisationer i Sverige som använder system från företaget Miljödata. När företaget drabbades av ett cyberangrepp den 23 augusti röjdes personuppgifter om anställda. Region Skåne anmälde omedelbart händelsen till integritetsskyddsmyndigheten, IMY. 

– Vi ser mycket allvarligt på det inträffade och har tät dialog med leverantören. Vi värnar starkt om integriteten hos våra anställda, både nuvarande och tidigare. För oss är det viktigt att nå ut med information om vilka uppgifter som röjts och att kunna svara på eventuella frågor, säger Johanna Holmberg, HR-direktör i Region Skåne.  

Utredning av händelsen pågår 

Miljödatas utredning av incidenten pågår fortfarande. Redan nu står det klart att personuppgifter om samtliga nuvarande och tidigare anställda i Region Skåne sedan 2005 har röjts. Totalt berörs cirka 101 000 individer. Uppgifter som angriparen har fått tillgång till är namn, personnummer, folkbokföringsadress, telefonnummer samt e-postadress kopplad till arbetet i de fall dessa har funnits i det aktuella systemet Adato.  

För drygt 2700 anställda som har ett pågående rehabiliteringsärende har även uppgiften om antal sjukdagar som rapporteras till andra myndighet röjts. Miljödata förtydligar att det inte rör sig om andra uppgifter eller detaljerad information om medarbetares hälsa, som till exempel läkarintyg eller rehabiliteringsplaner.  

Personer som under sin anställning på Region Skåne har haft skyddade personuppgifter har inte fått sina skyddade uppgifter röjda.  

Region Skånes övriga it-system eller andra leverantörer är inte berörda av händelsen. Den berör enbart information som har funnits i företaget Miljödatas system Adato.  

Var vaksam vid ovanliga kontakter 

Region Skåne uppmanar alla att – som alltid – vara vaksamma om man blir kontaktad av personer eller företag som man inte tidigare haft kontakt med, oavsett om det sker via telefon, SMS, brev eller e-post. 

Om du har frågor kring ärendet är du välkommen att kontakta Region Skånes centrala HR-funktion (Koncernstab HR) via:  Kontakta oss (skane.se) 

Läs mer om hur du kan skydda dig på följande sidor:   

Bedrägerier och dataintrång  (sakerhetskollen.se)
Telefonbedrägeri, vishing (polisen.se)

Senast uppdaterad: 9 september 2025