Region Skåne

Publicerad: 11 augusti 2026

Snabbare hjälp för patienter med varböld

Patienter med inflammerade bölder i ryggslutet fick tidigare ofta vänta när andra, mer akuta operationer behövde gå före. Nya lokaler och nya sätt att arbeta har lett till att uppemot hälften av patienterna numera kan opereras i dagkirurgin. Dessutom slipper de läggas in på sjukhus.

Rebecca Legrand Düring klädd i gröna operationskläder och blått hårskydd, står i en sjukhuskorridor.

Rebecca Legrand Düring, enhetschef Kirurgi Malmö.

Inom verksamhetsområde kirurgi på Skånes universitetssjukhus i Malmö hjälper man bland annat människor som har smärtsamma, inflammerade bölder, så kallade abscesser, i ryggslutet eller vid ändtarmsöppningen.

Tillståndet behöver opereras akut för att kunna läka, vilket har inneburit inläggning på sjukhus i väntan på operation. 

Nya lokaler gav nya möjligheter 

I samband med flytten till den nya sjukhusbyggnaden i Malmö, öppnade sig nya möjligheter. 

Vi är på operationsavdelningen men använder inte en maximalt utrustad operationssal utan ett så kallat procedurrum. Vi har hittat ett sätt att operera de här patienterna parallellt med vårt ordinarie operationsprogram, säger Anna Gardfjell, ST-läkare verksamhetsområde kirurgi och gastroenterologi. 

I stället för att läggas in i väntan på operation, får nu den som behöver opereras en tid i handen till nästa morgon. 

De får exakt samma kirurgiska behandling. Men nu får de sova hemma i stället för att vara inneliggande, säger Rebecca Legrand Düring, enhetschef Kirurgi Malmö. 

Efteråt kan patienten gå hem efter några timmar. 

Vi opererar samma antal patienter. Men vår uppfattning är att ungefär hälften av alla patienter med abscesser nu går via snabbspåret, säger Anna Gardfjell. 

Måndag till fredag finns möjlighet att operera en patient på det här sättet per dag. 

Hittade luckor i schemat 

Förutom de möjligheter som de nya lokalerna har inneburit har man även sett över patientflödet och kunnat dra nytta av den nyöppnade förberedelse- och eftervårdsavdelningen i Malmö.

Tidpunkten för operationerna har anpassats för att resurserna ska kunna utnyttjas optimalt. Det innebär att patienterna slipper onödiga väntetider och därmed onödigt lidande. 

Snabbspåret för patienter med abscess har utvecklats genom ett tvärprofessionellt samarbete mellan representanter från flera verksamhetsområden. 

Rebecca Legrand Düring beskriver hur de har haft täta avstämningar och noggrann information till alla medarbetare. 

En följdeffekt av arbetet är att vårdplatsläget har förbättrats, vilket även har bidragit till en minskad arbetsbelastning och en bättre arbetsmiljö på vårdavdelningarna. 

Alla har varit eniga om målet och sett vinsterna med förändringsarbetet. Det handlar inte bara om att förbättra vården för patienterna, utan också om att skapa en bättre arbetsmiljö för medarbetarna. Detta är ett sätt att minska arbetsbelastningen, säger Rebecca Legrand Düring. 

Skönt att sova i egen säng 

Framöver hoppas man kunna ta emot fler än en patient per dag. Att fler patienter kan opereras i snabbspåret vinner alla på. Att vara inlagd i väntan på en operation är tålamodskrävande för den som väntar. När personen i stället kan vara hemma frigörs vårdplatsen till andra patienter, som har tillstånd som kräver inneliggande sjukhusvård. Men det är inte alla patienter som lämpar sig för snabbspåret. 

Det är tydliga kriterier – är det minsta tvekan om patienten kan vara hemma så läggs hen in, säger Anna Gardfjell. 

De allra flesta vill gärna få sova hemma i stället för i en sjukhussäng. 

Med rätt information är det inte otryggt att vara hemma med den här diagnosen. Man får samma vård som på sjukhus, det vill säga smärtlindring. Det här är en grupp patienter som vi känner oss trygga med att de är hemma innan operationen, säger Anna Gardfjell.

Senast uppdaterad: 11 augusti 2026