Region Skåne

Publicerad: 9 juni 2026

Från rehabilitering till vardag – med hjälp av trädgården

Vägen tillbaka efter stroke eller annan neurologisk skada kan bli mer meningsfull med hjälp av trädgårdsarbete. I Hälsoträdgården på Centralsjukhuset Kristianstad får patienter från neurologisk dagrehabilitering möjlighet att återfå funktioner i en inspirerande miljö.

En sten målad som en nyckelpiga ligger på kanten av en pallkrage med odlingar

Hälsoträdgården hjälper patienter tillbaka till vardagen och visar värdet av att rehabilitera genom vanliga sysslor, säger Anette Lindberg, rehabundersköterska på verksamhetsområde rehabilitering på CSK.

Trädgården är utformad för att träna funktioner i vardagliga aktiviteter. Doften av örter, variationen av växter och de praktiska momenten skapar naturliga tillfällen för att göra detta.

En träningsträdgård ska inte vara “perfekt”. Den ska inspirera och stimulera våra sinnen. När träningen känns meningsfull stärks både motivationen och resultaten, säger Anette Lindberg. 

porträttbild på Anette Lindberg och Annika Lindblom, som är rehabundersköterskor  stående vid en syrenbuske

I hälsoträdgården hittar patienter både aktivitet och ro. Det märker Anette Lindberg och Annika Lindblom, som är rehabundersköterskor och tar emot patienterna.

Ger vägledning

Genom att rensa ogräs, vattna, plantera, gallra och klippa ner växter tränar patienterna både grov- och finmotorik.

Här tränar vi också kognitiv förmåga. Det finns dessutom utrymme för egna initiativ, säger Anette Lindberg. 

Kognitiv förmåga är hjärnans sätt att tänka, lösa problem och fatta beslut. Aktiviteterna anpassas efter varje patients behov, nivå och mål.

Vi hittar träningsmöjligheter i varje moment och kan vägleda patienten på ett tryggt och strukturerat sätt. Vi ser tydliga framsteg och många får tillbaka lust att göra saker hemma, säger Anette. 

arm sträcker sig ner i rabatt med blommor

Trädgården - en plats att återvända till 

En del vill följa det som växer och ibland tar de med egna plantor hit, säger Annika Lindblom, som är rehabundersköterska. 
För den som inte är intresserad av trädgårdsarbete finns alternativ som spel eller en stunds samtal i lusthuset.

Även enkel samvaro bidrar till rehabiliteringen och stärker social förmåga, kommunikation och välmående, säger Annika.

Lusthus i hälsoträdgården

Bonus med promenad

Hälsoträdgården är en del av promenadslingan Bättringsvägen runt sjukhuset.

Vi tar både dagrehabspatienter och inneliggande patienter längs delar av slingan. Rastplatser och små övningar längs vägen uppskattas mycket, säger Annika Lindblom.

Det räcker med en kort stund för att ge omväxling.

Många tycker det är skönt att komma ut. De upplever stillheten bland växterna och en känsla av frihet, säger Annika.

Fakta/hälsoträdgården

Hälsoträdgården, även kallad Oasen, är en del av den neurologiska rehabiliteringen. Den anlades 1988 och är inspirerad av rehabträdgården på Danderyds sjukhus, som startade 1986. Syftet är att skapa miljöombyte och välbefinnande genom aktiviteter utomhus. 

Senast uppdaterad: 9 juni 2026