Region Skåne

Publicerad: 14 januari 2026

Jacob blev blodgivare när sambon blev sjuk

Rädslan för medicinska nålar och stick gjorde att Jacob de Maré aldrig anmälde sig som blodgivare, trots en önskan om att hjälpa till. När hans sambo blev svårt sjuk, såg han på nära håll hur livsviktigt det är med donerat blod och övervann sin rädsla. "Mitt blod får någon annan som är i liknande situation som min sambo."

Porträttbild på Jacob som står på blodcentralen

Innan hans sambo blev sjuk hade Jacob de Maré inte en tanke på att bli blodgivare. Det ”fanns inte på kartan”, som han uttrycker det. Ett stort obehag inför tanken på stick och medicinska nålar gjorde att det inte var aktuellt för honom. I våras ändrades allt.

– Min sambo blev allvarligt sjuk. Periodvis har hon fått en påse blod varannan dag. För mig blev det väldigt konkret, säger han.

Stickrädslan vägde lätt

Sedan insjuknandet har Jacobs sambo spenderat långa perioder på sjukhus och tagit sig igenom ett stort antal undersökningar och behandlingar. Jämfört med allt hon fick gå igenom vägde stickrädslan väldigt lätt.

– Det kändes så litet och patetiskt att jag inte skulle göra detta.

I mitten av augusti var det dags för det första besöket på Blodcentralen i Lund.

– Det var nervöst och läskigt. Men de är duktiga här och vet hur de ska smyga in nålen, säger Jacob de Maré.

Att kunna göra något livsviktigt

Män får donera blod max fyra gånger per år och Jacob har hunnit med ytterligare ett donationstillfälle under hösten. Det tar fortfarande emot, men känslan av att kunna göra något livsviktigt för någon annan är så mycket större.

– Kan jag övervinna min rädsla i en kvart, så kan jag göra en avgörande skillnad i en annan människas liv och överlevnad. Det är den minsta lilla insats jag kan göra.

När det donerade blodet kommit till användning hos en patient, skickar vården ett sms till donatorn.

– Det känns lite extra i hjärtat – den där kvarten av obehag har gett en livgivande påse blod till någon annan. Då känns det att det är värt det! 

Så gör du för att bli blodgivare

Om du är mellan 18 och 60 år, väger minst 50 kilo och har ett svenskt personnummer och svensk giltig ID-handling, är du välkommen att anmäla dig som blodgivare.

Du ska också vara frisk och kunna läsa, tala och skriva svenska.

På vissa orter finns blodgivning på engelska. 

Alla ska kunna få blod när det behövs  (geblod.nu)

Senast uppdaterad: 14 januari 2026