Publicerad 2025-05-06
Perifer venkateter glömdes kvar
I januari 2025 skickas ett barn i tonåren akut från sin vårdcentral till Skånes universitetssjukhus i Malmö på grund av symtom som senare bedöms bero på lunginflammation. Senare samma kväll återkommer patienten till sjukhuset med en kvarglömd perifer venkateter (PVK), en tunn kateter som förs in i en ven och ger tillgång till blodbanan. PVK:n tas bort utan komplikationer eller kvarstående men för patienten.
Händelsen anmäls enligt lex Maria på grund av risk för allvarlig vårdskada då en kvarglömd PVK ökar risken för blodproppar och infektioner.
Bakomliggande orsaker till händelsen bedöms vara bristande dokumentation och kommunikation, samt otydlig ansvarsfördelning vilket ledde till att PVK:n som sattes på vårdcentralen missades att tas bort.
För att minska risken för liknande händelser har omfattande information gått ut till omvårdnadspersonal och läkare och en checklista inför hemgång har tagits fram.
Diarienummer: 2025-ANM000062
Kontakt
Daina Selga
ChefläkareMagnus Aspegren
Kommunikationschef - Enheten för Nära vård och hälsa-
Ämnesområde:
- Skånes universitetssjukhus
Senast uppdaterad: 6 maj 2025