Publicerad 2025-05-15
Överfylld urinblåsa efter operation
I samband med att en kvinna i 90-årsåldern ska göra en höftoperation på Skånes universitetssjukhus i Malmö, görs ingen kontroll över hur mycket urin som finns i blåsan innan operation. Efter operationen konstateras att kvinnans blåsa är fylld med 1200 ml urin som töms med hjälp av en kateter.
Händelsen inträffade i oktober 2024 och anmäls enligt lex Maria som risk för allvarlig vårdskada då en övertänjd urinblåsa ökar risken för infektion och bestående besvär med vattenkastning.
Bakomliggande orsak till det inträffade är bristande följsamhet till gällande rutiner. För att minska risken för liknande händelser kommer verksamheter att vidta åtgärder kopplade till detta.
Senare under vårdtiden avlider patienten av en annan orsak, inte relaterad till den överfyllda urinblåsan.
Diarienummer: 2024-ANM002550
Kontakt
Benny Ståhlberg
Chefläkare, timanställdMonne Ljungberg
Tf Pressansvarig-
Ämnesområde:
- Skånes universitetssjukhus
Senast uppdaterad: 15 maj 2025