Region Skåne

Publicerad 2026-03-02

Kvinna avled efter fördröjd behandling vid blodförgiftning

I april 2025 kom en kvinna i 45-årsåldern med ambulans till Skånes universitetssjukhus i Malmö på grund av feber. Kvinnan hade nedsatt immunförsvar till följd av immunhämmande mediciner.

Vid ankomsten hade patienten höga poäng enligt NEWS, vilket tyder på allvarlig sjukdom. NEWS är ett bedömningsverktyg som bland annat mäter puls, andningsfrekvens och kroppstemperatur. Samtidigt visade prover få tecken på infektion.

Senare samma dag försämrades kvinnans tillstånd ytterligare med sjunkande blodtryck, och först då misstänktes blodförgiftning (sepsis). Ett sepsislarm utlöses.

Den första dosen antibiotika gavs cirka sju timmar efter ankomst till sjukhuset. Vid denna tidpunkt hade kvinnan utvecklat septisk chock, ett livshotande tillstånd där infektionen påverkar blodcirkulationen. Trots intensivvårdsinsatser avled kvinnan senare samma kväll.

Händelsen anmäls enligt lex Maria som allvarlig vårdskada, då det inte kan uteslutas att en fördröjd behandling av blodförgiftning bidrog till att patienten avled.

Bakomliggande orsaker bedöms vara hög arbetsbelastning samt bristande följsamhet till rutiner för NEWS-bedömning och sepsislarm.

För att minska risken för liknande händelser har verksamheten informerat medarbetarna om det inträffade och genomför utbildningsinsatser kopplade till tidig upptäckt och handläggning av sepsis.

Diarienummer: 2025-ANM001198

Diarienummer: 2025-ANM001198

Kontakt

Terje Frennefalk

Pressansvarig Skånes universitetssjukhus

Maria Mossberg

Chefläkare

Senast uppdaterad: 2 mars 2026