Publicerad 2026-01-29
Försenad diagnos av komplikation till skallskada
En äldre man vårdades på Helsingborgs lasarett efter en skallskada. Patienten planerades för utskrivning till korttidsboende, men på grund av väntetid till denna vårdform stannade han kvar på sjukhusets eftervårdsavdelning.
Under vistelsen där försämrades patienten, och det dröjde innan adekvata medicinska åtgärder vidtogs.
Verksamhetens utredning visar att försämringen orsakades av en ovanlig komplikation, men också att personalen på avdelningen upplevde bristande stöd från ansvarig klinik i samband med händelsen.
Flera åtgärder har därefter införts för att förhindra att liknande situationer uppstår. Bland annat har riktlinjer för kontaktvägar till läkare samt handläggning av komplikationer vid skallskada tagits fram.
Diarienummer: 2026-ANM000261
Kontakt
Catharina Borna
Chefläkare Skånes sjukhus nordvästMaria Wogensen
Pressekreterare-
Ämnesområde:
- Helsingborgs lasarett
Senast uppdaterad: 29 januari 2026