Publicerad 2025-12-11
Fördröjd operation av knäskålsfraktur
I september 2024 sökte en man i 90-årsåldern vård vid Skånes universitetssjukhus i Malmö efter ett fall utomhus. Mannen hade drabbats av en knäskålsfraktur och skadan bedömdes kräva operation.
Patienten fick vänta i omkring nio dagar på ingreppet, och behövde under tiden fasta vid flera tillfällen inför planerade operationer, som sedan ställdes in.
Operationen genomfördes utan komplikationer och den medicinska bedömningen är att slutresultatet inte påverkas av fördröjningen.
Händelsen anmäls enligt lex Maria som risk för allvarlig vårdskada. En fördröjd operation kan vara psykiskt belastande och i vissa fall påverka läkningen negativt.
Den bakomliggande orsaken bedöms vara hög arbetsbelastning i vården. Verksamheten arbetar med åtgärder för att förbättra förutsättningarna och minska risken för liknande händelser.
Diarienummer: 2024-ANM002147
Kontakt
Maria Mossberg
ChefläkareTerje Frennefalk
Pressansvarig Skånes universitetssjukhus-
Ämnesområde:
- Skånes universitetssjukhus
Senast uppdaterad: 11 december 2025