Publicerad 2025-01-21
Fördröjd behandling av överfylld blåsa
I samband med en förlossning i maj 2024 drabbades en kvinna i 30-årsåldern av en vaginal bristning och ett ingrepp gjordes för att åtgärda bristningen. En timme efteråt visade en ultraljudsundersökning att kvinnan hade en överfylld blåsa och behövde få en urinkateter, men det dröjde nästan två timmar innan hon fick en kateter.
Händelsen inträffade på Skånes universitetssjukhus i Malmö och anmäls enligt lex Maria som risk för allvarlig vårdskada då en överfylld blåsa kan leda till en bestående blåsmuskelskada.
Kvinnan har inte fått några bestående men av det inträffade.
Bakomliggande orsaker till fördröjningen är dels bristande kunskap om katetersättning vid vaginala skador, samt bristande kommunikation mellan personalen.
För att minska risken för liknande händelser har personalen utbildats om vaginala bristningar hos nyförlösta. Dessutom har rutiner för kommunikation, rapportering och dokumentation förtydligats.
Diarienummer: 2024-ANM001705
Kontakt
Annika Widerberg
ChefläkareMagnus Aspegren
Kommunikationschef - Enheten för Nära vård och hälsa-
Ämnesområde:
- Skånes universitetssjukhus
Senast uppdaterad: 21 januari 2025