Publicerad 2026-10-05
Man ordinerades fel antibiotika
I september 2025 vårdades en multisjuk man i 75-årsåldern vid Skånes universitetssjukhus i Lund. Han hade växt av bakterier i blodet och fick antibiotika.
När antibiotikan skulle bytas mot en annan missade verksamheten att proverna som visar vilken antibiotika som den aktuella bakterien är resistent mot var klara. Den antibiotika patienten fick var inte verksam mot bakterien han hade i blodet. Detta upptäcktes efter två dagar och mannen fick då rätt antibiotika. Han drabbades inte av några men av det inträffade.
Händelsen anmäls enlig lex Maria som risk för allvarlig vårdskada eftersom det kan bli allvarliga följder om inte rätt antibiotika ges.
Bakomliggande orsaker till händelsen beror på bristande följsamhet till rutiner samt bristande noggrannhet. Verksamheten har informerat om händelsen.
Diarienummer: 2026-ANM000819
Kontakt
Maria Mossberg Chefläkare
- E-post:
- Maria.Mossberg@skane.se
- Telefon:
- 040-33 75 51
Terje Frennefalk Pressansvarig Skånes universitetssjukhus
- E-post:
- terje.frennefalk@skane.se
- Telefon:
- 046-17 23 44
Ämnesområde:
Senast uppdaterad: 5 oktober 2026