Region Skåne

Publicerad 2026-07-06

Fördröjd diagnos förvärrade skada på hjärtat

I mars 2026 sökte en kvinna i 85-årsåldern med diabetes och högt blodtryck vård vid Skånes universitetssjukhus i Malmö. Hon hade fått plötsliga smärtor i nacke, armar och huvud och vaknat av dem.

Vid ankomst till akutmottagningen togs blodprover och EKG men läkaren fick inte tillgång till resultaten förrän efter 90 minuter. De visade tecken på hjärtinfarkt. Kvinnan blev akut transporterad till Lund där förträngning i hjärtas kranskärl åtgärdades med ballongvidgning. Efter åtgärden har hon fortfarande till viss del nedsatt funktion i vänster kammare, som delvis skulle kunna bero på den fördröjda åtgärden.

Händelsen anmäls enlig lex Maria som allvarlig vårdskada eftersom skadan på hjärtat hade varit mindre om hon fått rätt vård tidigare.

Bakomliggande orsaker bedöms vara bristande följsamhet till rutin och verksamheten har vidtagit åtgärder relaterat till detta.

Diarienummer: 2026-ANM000815

Kontakt

Daina Selga Chefläkare

Terje Frennefalk Pressansvarig Skånes universitetssjukhus

Senast uppdaterad: 6 juli 2026