Publicerad 2026-06-23
För hög dos allergen vid allergibehandling
I april 2026 allergivaccinerades ett barn med astma vid Skånes universitetssjukhus i Malmö. Allergin var mot katt och hund och vaccinet gavs en gång i veckan på sjukhuset.
Vid ett tillfälle fick barnet en fem gånger så hög dos kattallergenextrakt och fick då andnöd och andningsvägarna svullnade. Barnet fick läkemedel mot den svåra allergiska reaktionen, återhämtade sig och kunde gå hem efter några timmar.
Händelsen anmäls enligt lex Maria som risk för allvarlig vårdskada eftersom det fanns risk för anafylaktisk chock i och med den för höga dosen plus att barnet dessutom fick vaccinet mot hund trots detta.
Bakomliggande orsaker bedöms vara bristande följsamhet till rutin och otydlighet i behandlingsprotokollet. För att minska risken för att händelsen upprepas går man igenom rutinerna i medarbetargruppen, ser över behandlingsprotokollets utformning och ökar informationen till patient och närstående gällande behandling och doser.
Diarienummer: 2026-ANM000104
Kontakt
Daina Selga Chefläkare
- E-post:
- Daina.Selga@skane.se
- Telefon:
- 040-33 30 84
Terje Frennefalk Pressansvarig Skånes universitetssjukhus
- E-post:
- terje.frennefalk@skane.se
- Telefon:
- 046-17 23 44
Ämnesområde:
Senast uppdaterad: 23 juni 2026