Ledningsgruppen 14 mars 2011
Vid måndagens möte med ledningsgruppen presenterades en modell för att finna en jämvikt mellan två extrema framtidsbilder: den med mindre justeringar å ena sidan eller en större omvälvning å den andra.
Uppdraget om fortsatt profilering som sjukhusledningen fått från Region Skånes ledning ska levereras den 14 april, som en del i det regionövergripande projektet Futura. I Futura ingår även delprojekt med de fysiska utvecklingsplanerna, Ideon Life Science Village i de lokaler som AstraZeneca lämnar i Lund samt hur ett utökat kundval inom specialistsjukvården kan komma att påverka strukturen för specialistsjukvården.
Även om det går att lära mycket av Proluma och erfarenheterna från det första året med SUS återstår ett omfattande arbete om profileringen ska förstärkas kraftigt. Den rapport som sjukhusledningen arbetar med kommer därför endast att vara en rekommendation om fortsatt färdväg för universitetssjukvården i Skåne. Det vägs sedan samman med de övriga förslagen i Futura-projektet och behandlas av politikerna senare under våren.
Det arbetsutskott som nu arbetar med frågan har valt att arbeta efter en skala från 1-5. Om alternativet blir 1 innebär det små förändringar av den nuvarande sjukhusstrukturen, blir det 5 innebär det genomgripande omflyttningar av verksamheter. Det som framför allt ska genomlysas är sjukhusets konkurrenskraft och hur denna kan försvaras och förstärkas i ett perspektiv av 20-30 år.
Konkurrenskraft förutsätter att universitetssjukhuset är en attraktiv arbetsplats som har de rätta resurserna. Det måste också kunna garantera ett högt mått av patientsäkerhet i en miljö där forskning och utbildning har högsta prioritet. Allt detta måste vägas in i en analys för och emot varje enskilt förslag till förändring. Dessa resonemang bör föras fortlöpande och så öppet att det är möjligt för medborgare och medarbetare att bidra till slutresultatet.
Detta innebär samtidigt att det i dag inte finns en framtidsbild, utan flera tänkbara scenarier där positionerna hela tiden förändras. Sjukhusledningens uppgift är att lyfta fram och analysera de fakta som talar för eller emot olika typer av lösningar. I uppdraget ingår emellertid inte att föreslå byggandet av ett helt nytt universitetssjukhus, även om detta under den senaste månaden varit en av de vanligaste invändningarna mot en starkare profilering av verksamheten i Lund respektive Malmö.
De olika förslag till vägval som ska lämnas in till styrgruppen i Futura den 14 april ska också ta hänsyn till dagens samarbetsstrukturer och hur de påverkas av en viss profilering. Konsten är att inte göra fel från början och att fortsätta en bred, förutsättningslös diskussion. Inom exempelvis divisionen för diagnostik samlas det nu ihop svar från hela organisationen i den svåra frågan om förstärkt profilering.
2011-03-14
/Per Längby