Samlar världsexpertis som mäter hjärnskador

Hjärnan är ett av få organ i kroppen där man hittills saknat möjlighet att ta prover, medan det finns en hel arsenal för andra organ i kroppen. Nu ändras detta i rask takt.
2010-05-03 
Vid årets konferens på Skånes universitetssjukhus i Lund om biologiska markörer vid hjärnskada, Biochemical Markers for Brain Damage, medverkar ledande specialister från Europa och USA.
 
Var för sig arbetar de med markörer som kan mäta hjärnskador hos det lilla barnet, som inte själv kan berätta; om stroke, där behandlingen vid blodpropp går på tvärs mot behandlingen vid hjärnblödning; om hjärnskakning, där skiktröntgen kan undvikas om markören visar att ingen skada drabbat individen.


Drunkningstillbud

Men det kan också handla om att använda markörer efter drunkningstillbud, som nyligen i Danmark då ungdomar räddades sedan drakbåtar slagit runt i Prästö fjord. Om detta berättar intensivvårdsläkaren Michael Wancher vid måndagens presskonferens.
 

Markörer vid hjärnskakning

Vid presskonferensen medverkar också professor Bertil Romner och specialistläkaren och forskaren Johan Undén från organisationskommittén. De har bland annat forskat på markörer vid hjärnskakning. I en färsk studie på Halmstads lasarett har man visat att skiktröntgen på patienter med misstänkt hjärnskakning kan minskas med 20 procent när markörer används.


Markörer som kan identifiera stroke

Medverkar gör också tyske forskaren Christian Foersch, vars team nått stora framgångar att finna markörer som kan identifiera stroke, samt amerikanen Ray Hayes, som kommit långt i sin forskning att hitta nya effektiva markörer.


Nedkylning vid hjärtstopp

Vid presskonferensen presenteras också en stor nystartad internationell studie om nedkylning vid hjärtstopp av helsingborgsläkaren Niklas Nielsen. Studien, som leds från Skåne, syftar till att ta reda om nedkylning till 33 grader har effekt eller om det alternativt är den goda övervakningen på intensivvårdsavdelningar i samband med nedkylning som ger den bättre överlevnad som man sett hos dessa patienter.

 

Press och massmedia hälsas välkommna till denna presskonferens på Skånes universitetssjukhus i Lund måndagen den 9 maj klockan 10.00 i aulan i Blocket.
 
 
 
Kontakt
Per Längby, presskontakt
Skånes universitetssjukhus
046-17 12 53, 0706-17 12 53
 
Hans-Göran Boklund, presskontakt
Skånes universitetssjukhus
040-33 33 01
hans-goran.boklund@skane.se