RMC flyttar ut på Facebook

- Vi vill finnas där de som söker vår hjälp finns. Det är trots allt femton procent av den fertila befolkningen som drabbas av ofrivillig barnlöshet, säger Aleksander Giwercman om satsningen på Facebokbook som gjorts på Reproduktivt Medicinskt centrum
2011-03-03 
Via Facebook hoppas han komma närmare patientgruppen och sprida information om exempelvis förebyggande åtgärder.
 
 
- Vår patientgrupp är unga människor som använder sig av sociala medier i relativt stor omfattning. En viktig i vårt arbete är att sprida information till allmänheten om hur man kan undvika infertilitetsproblem, till exempel genom förändringar i livsstil, skaffa barn tidigare i livet med mera.
 
Kliniken presenterar både allmän information om reproduktion och klinikens verksamhet, men också nyheter och aktuella frågor där man gärna vill ha kommentarer och frågor från besökarna. En panel står beredd att svara på frågor av mer allmän karaktär. Rena patientfall kan av sekretesskäl inte diskuteras offentligt. 
 
- Genom att synas på Facebook kan vi  komma in i våra patienters och potentiella patienters vardagsrum. Här kan vi vara något som är nära ens vardag och inte till en ”institution, säger Aleksander Giwercman.
 
Möjligheten till direkt kommunikation ser han också som ett verktyg för att anpassa informationen efter vad som efterfrågas och även dämpa onödig oro.
 
- Via Facebook ser vi vad våra besökare gillar och inte gillar och vi har även möjlighet att skapa en viss trygghet.
 
På RMC planeras även att hållas Öppet Hus längre fram. 

Kontakt:
Aleksander Giwercman
Verksamhetschef RMC
040-33 82 82
 
Katja Jakobson
Informatör RMC
040-33 60 17
 
Text:
Tor Josefsson
Kommunikationsavdelningen

Här hittar du till RMC