-Personalen har ställt upp, berömmer klinikchef Sven Abrahamsson.
I dag kommer 100 procent av patienterna till mottagningen inom vårdgarantins 90 dagar. Nio av tio får sin operation gjord inom ytterligare tre månader.
Ökat flöde
Under åren 2006 och 2007 fördubblades antalet remisser till Handkirurgiska kliniken i Malmö.
- Ett antal privatpraktiker stängdes och andra sjukhus ökade samtidigt remisserna till oss, förklarar Sven Abrahamsson.
År 2010 efter sommaren fick kliniken i uppdrag att minska kötiderna. Bistånd från andra kliniker i södra Sverige kunde inte påräknas, visade en rundringning.
Extra mottagning
Nya lokaler gav utrymme för en extra mottagning och en operationssal. Extraöppet på fredagseftermiddagar och lördagar. Minskat uttag av jourkompensation i tid och omfördelning av arbetsuppgifter..
- Inte minst en positiv attityd och en fantastisk arbetsinsats hos alla medarbetarna, slår Sven Abrahamsson fast. Det blev en angelägenhet för hela kliniken att få ner kötiden.
Långsiktigt arbete
Parallellt med de extra åtgärderna jobbade kliniken långsiktigt. En dagkirurgisk enhet infördes för att avlasta. Remisshanteringen förändrades och återbesöken till sjuksköterskor och rehabiliteringsenhet i stället för läkare utökades.
- Nu gäller det att fortsätta vårt bra arbete, summerar Sven Abrahamsson.