2010-05-21
I arkeologens lokaler hittar vi karnevalens sjukvårdsmottagning, som provisoriskt byggts upp i huset. Här finner vi Karolin Lundén som är sjukvårdens sektionschef under årets karneval. Drygt 40 läkare och sjuksköterskor hjälps åt att arbeta i skift under de tre intensiva dagarna. Som vanligt känner man igen dem på de vita overallerna.
Hon har deltagit i karnevalen tidigare år, men då som student i tåget. I år har hon tagit steget till en mer ansvarsfull roll genom att organisera sjukvården på området.
– Vi försöker röra oss mycket bland folk för att synas, så folk vet att vi finns, berättar Karolin som till vardags jobbar som ST-läkare på Ortopediska kliniken i Lund.
Karolin har jobbat med projektet sedan i höstas och hon ser fram emot att karnevalen ska dra igång:
– Det här jobbet har gett mig så mycket utvecklande arbetserfarenhet och det är så roligt att få träffa alla människor. Jag hoppas att allt ska flyta, att vädret är fint och att min sektion ska ha jätteroligt och göra ett bra jobb!
Karolin och hennes kollegor fungerar som en avlastning för sjukhusets akutmottagning. På förra karnevalen 2006 hade man cirka 200 besök på karnevalsmottagningen, då är de patrullerande teamens besök inte inräknade. All personal ställer upp frivilligt och arbetar under helgen.
Varje dag har sjukvårdsmottagningen öppet från lunchtid till klockan 03.00 på natten. Som vanligt arbetar man i team och skift som turas om att bemanna mottagningen och patrullera området. Nytt för i år är att man har en dator på mottagningen. Med hjälp av den kan man ha ett tätt samarbete med Röntgenavdelningen för att enkelt och smidigt slussa patienter vidare.
Framförallt är det basal sjukvård som man kommer att arbeta med under helgen, som huvudvärk, sårvård, vrickningar, överförfriskning och skavsår. Men man har också beredskap om större olyckor inträffar.
– Vi har en defibrillator och kan även sy på plats, berättar Karolin.
Bekväma skor och drick vatten också
Sjukvårdsektionens tips till helgens besökare är enkla men värdefulla, ha bekväma skor och drick varannan vatten! Karolin ser fram emot en intensiv och rolig helg utan särskilt mycket inplanerad sömn. Jag är grymt laddad! utbrister hon glatt innan vi önskar henne lycka till i helgens arbete.
Text: Emmy Petersson
Foto: Sun Nilsson