Välbesökt vårdmässa

För elfte året i rad gick vårdmässan av stapeln på Skånes universitetssjukhus i Lund. Upplevelsemässan lockade cirka 1 000 besökare som fick prova på olika arbetsuppgifter, i syfte att få reda på vilka olika yrkesgrupper som finns inom vården.
2010-10-14
Ett frågeformulär var det första som besökarna fick när de kom till årets vårdmässa på sjukhuset i Lund. Sedan fick de gå runt mellan de olika montrarna och ta reda på svaren på frågorna. På vägen kunde de exempelvis ta blodprov på en plastarm, intubera en docka eller prova operationskläder.
 
Goldi Sundahl BoriusDet var många som tog chansen att besöka mässan som pågick den 12 och 13 oktober. 
   – Vi brukar ha 800-1 000 besökare under två dagar och även i år är mässan välbesökt, berättar vårdambassadören Goldi Sundahl Borius. De flesta av besökarna kommer från Lundaområdet, men en del kommer från övriga Skåne och från Småland. Vi brukar också ha utländska gäster. I år kom det exempelvis några utbytesstudenter från Uganda.
 
Huvudmålgruppen för vårdmässan är ungdomar som går på högstadiet eller i gymnasiet och syftet med mässan är att visa bredden av yrken som finns inom vården. Goldi Sundahl Borius, som också arbetar med rekryteringsfrågor på sjukhuset, pekar på vikten av att vara ute i god tid när det gäller att locka arbetskraft: 
   – Om några år kommer vi att behöva rekrytera inom alla yrkesgrupper på sjukhuset och det tar ju några år innan de här ungdomarna kommer ut på arbetsmarknaden.
 
Det återstår att se hur många som väljer att slå sig in på en yrkesbana inom vården, men idag kan utställarna konstatera att det var många som var intresserade av att prova på.
 
 

Vad tyckte besökarna om vårdmässan? 

Musime Derick får hjälp av OP-sjuksköterskan och vårdambassadören Eva Simonsson att prova OP-kläder

Musime Derick, utbytesstudent från Uganda
   – Jag tycker att den här mässan är intressant. Det är kul att man får lära sig praktiska och teoretiska saker samtidigt. I Uganda studerar jag matte och fysik och här kan jag se hur det används i den svenska vården. 
  


Louise Ohlin tyckte det var svårt att intuberaLouise Ohlin, läser naturvetenskap på gymnasiet

   – Jag tycker det är spännande att man får lov att prova på och inte bara höra om de olika yrkena. Jag har inte bestämt vad jag ska göra efter gymnasiet, men det är inte omöjligt att det blir något inom vården.

 
Patsa Mesti och Robin Saighani ser på när Roine Saighani tar blodprov, instruerad av undersköterskan Harald GrönvallPatsa Mesti, läser naturvetenskap på gymnasiet
   – Det är bra att man kan få en inblick i ett så brett område som sjukvården. Jag är inte så intresserad av själva vården, men jag tycker det är roligt med biologi och hur kroppen är uppbyggd. Biomedicin verkar också vara intressant.


Erika Björck, läser naturvetenskap på gymnasiet
   – Jag tycker det är spännande med teknik och Erika Björck och Lina Ivarsson kom tillsammans med sin biologiklassdärför är jag intresserad av tekniken inom vården. Det är kul att se vad som finns och det hade varit roligt att få arbeta med att utveckla den.
 
Lina Ivarsson, läser naturvetenskap på gymnasiet
   – Det är kul att det finns så många yrkesgrupper representerade här. Jag är intresserad av biologi och av kroppen, men jag vet inte vad jag vill inrikta mig på än.
 

Text: Emmy Lundh, Kommunikationsavdelningen
Foto: Roger Lundholm, Kommunikationsavdelningen