2010-10-04
RMC i Malmö är den enda av Sveriges fertilitetskliniker som helt igenom blivit certifierad enligt ISO 9001.
- I Sverige är det krav att laboratorierna inom reproduktionsmedicin ska vara certifierade, berättar laboratoriechef Mona Bungum. Men för att höja och säkerställa kvaliteten i alla led valde vi att arbeta för en certifiering av hela kliniken. Laboratorieverksamhet inklusive all patientbehandling och administration.
Det har gett personalen ett samlat verktyg när det gäller kvalitet. Alla rutiner är dokumenterade och nu jobbar alla anställda efter samma standardiserade arbetssätt.
Högre kvalitetskrav än EU-direktiv
I lagen krävs endast att laboratorierna ska vara certifierade. Men Reproduktionsmedicinskt Centrum vid Skånes universitetssjukhus valde att gå hela vägen och kvalitetssäkra alla delar verksamheten.
RMC startade 2007. Sedan dess har 600 bebisar fått hjälp av bli till vid kliniken.
- Och många fler ska det bli säger Mona Bungum.
Fotnot:
EU-direktiv. Kravet på certifiering bygger på EU direktiv från 2004. Sedan tog det till 2009-2010 innan Sverige fick en lagstiftning om tillämpningen.