Den specialiserade sektionens rehabilitering är placerad på Orupssjukhuset utanför Höör. Inom sektionen bedrivs rehabilitering av två specialistteam som arbetar interdisciplinärt utifrån framtagna rehabiliteringsprogram.
Teamen arbetar med gemensamma målsättningar som utformas tillsammans med patient och/eller anhöriga. Vi tar främst emot patienter från Region Skåne. (Rehabiliteringsprogram för sektionen pdf 328Kb)
Stroketeamet bedriver rehabilitering av personer med funktionsnedsättning efter stroke och Allmänna teamet rehabiliterar personer med funktionsnedsättningar till följd av skada/sjukdom i rörelse- och/eller cirkulationsorganen.
Målgruppen är personer med behov av specialiserade rehabiliteringsinsatser som utförs av flera yrkesprofessioner i teamet. Deltagande i rehabiliteringen förutsätter att patienten är motiverad till och orkar aktivt medverka i sin behandling.
Rehabiliteringen bedrivs antingen i slutenvård (16 vårdplatser) eller i dagvård (10 platser). Vårdtiden på sektionen är 4-5 veckor.
Målsättningen med rehabiliteringen är att möjliggöra för personen att bli så aktiv och självständig som möjligt, bevara personens integritet, och få denne att uppleva att han/hon kan uppfylla sina mål inom familjeliv, på arbetet och fritiden.
Rehabilitering sker både individuellt och i grupp. Planering av fortsatta insatser och uppföljning efter utskrivning sker kontinuerligt under rehabiliteringsperioden efter varje enskild patients behov.
Vid sektionen pågår ständigt kvalitetsutveckling, uppföljning och utvärdering av verksamheten. Det finns flera pågående förbättringsplaner, exempelvis bedrivs för närvarande kvalitetsarbete med att utveckla sekundärprevention och nöjduppföljning av utskrivna patienter och anhöriga, mm.
Kontaktperson:
Sektionschef Yvonne Rosberg tfn: 0413- 55 66 76
Mer information om verksamheten på sektionen finns i artiklarna nedan: