99. METTS kontaktorsaker och ESS

Informationsblad 99

Skapat 110328, Reviderat 110614,110720
 
Syfte
 Från om med 110615 införs reviderade ESS i den prehospitala akutsjukvården.
ESSen är gemensamma för slutenvården och den prehospitala akutsjukvården och vad som skall göras prehospitalt respektive hospitalt framgår av processåtgärderna i respektive ESS. Mest genomgripande förändringar har gjorts i ESS 12 Stroke/Neurologiskt bortfall/TIA som särskilt bör studeras.
 
Genomförande
 METTS kontaktorsaker och ESS nås via denna länk.
 
I de grupperade kontaktorsakerna kommer kontaktorsakerna i bokstavsordning förutom de som har en anatomisk lokalisation. De ”anatomiska” kontaktorsakerna kommer sist i varje grupp och är listade ”uppifrån och ner”.
 
En kontaktorsak kan finnas med i flera grupper.
 
För närmare förklaring av på vilka patienter EKG skall tas prehospitalt se Direktiv 76 METTS indikation för EKG och arytmiregistrering.
 
Revision av kontaktorsaker och ESS kommer att ske vid Nationellt METTS/RETTS-möte i Göteborg 111019-20. Ändringsförslag från medarbetare skall skrivas på Mall för ändringsförslag METTS kontaktorsaker och ESS och lämnas till METTS-ansvarig på respektive station senast 110915.
  

 
Johan Silfverstolpe                           Göran Harrysson
Överläkare RSPC                              Regional Ambulanschef Drift /Teknik RSPC