Förslaget
För att ta ställning till sjukhusbyggnadernas framtida användningsområden har det framförallt varit viktigt att studera flöden, samband och byggnadernas lämplighet funktionellt och fysiskt.
Vårdkedjor och patientflöden utformas i första hand efter patientens behov. Lokalerna planeras för flexibilitet. Personalens arbetsmiljö ska förbättras. Nyckeltal och standarder beträffande utformning och placering av expeditioner har belysts. Projekt som bör vidareutvecklas är principer för försörjningssystem och miljö och gestaltningsprogram.

Nedan presenteras väsentliga punkter i förslaget:
- Publika funktioner samlas i entréplan så att man från huvudentrén kan nå samtliga huvudtrapphus/hissar i komplexet. Tillgängligheten förbättras.
- Laboratoriet och provtagningscentralen flyttas till en fd köksbyggnad, By 11 , sammanbyggt med det publika stråket från huvudentrén. Lösningen innebär ett bättre flöde för patienter samt en effektivare verksamhet.
- I flyglarna norr och söder om huvudentrén lokaliseras mottagningar, t ex ortopedmottagning och ögonmottagning - två profilområden för Ängelholms sjukhus. Närhet till entré, provtagningscentral och röntgen är en fördel för besökare och flödena upp i byggnaderna begränsas.
- Närakutmottagningen organiseras med triage och ändamålsenliga lokaler med god överblickbarhet och enkla flöden. Delar av före detta kortvården planeras för annan mottagningsverksamhet dagtid.
- Medicinmottagningar placeras i By 02 mellan vårdavdelningarna med direkt access från huvudentrén. Denna placering ger möjlighet för samverkan med intilliggande vårdavdelning. En flexibel zon mellan avdelning och mottagning kan fungera för endera verksamhet eller för dagvård.
- Till mottagningsplanet i behandlingsbyggnaden, TÖM, flyttar hud- och gyn.mottagning vilket ger samverkanseffekter med intilliggande verksamheter, ÖNH respektive kirurgmottagning.
- All mottagningsverksamheten ses över för att förbättra flöden och effektivitet enligt projekt “Bra mottagning”. Lokalerna görs mer generella.
- Jourrumsvåningen upprustas.
- Vårdavdelningar koncentreras i de båda flyglarna. Hjärtenheten flyttas från behandlingsbyggnaden till ett vårdavdelningsplan för att ge plats för utökad dagkirurgi. Avdelningar med störst närhetsbehov till akutmottagning och operation placeras i den södra flygeln. Vårdavdelningarna utvecklas med vårdlag enligt konceptet “Patientnärmre vård”. Vårdavdelningar och intilliggande mottagningar utformas för ökad andel dagsjukvård och med möjlighet till samverkan.
- Ortopediskt centrum organiseras för samverkan mellan bl a läkarenhet NVS - mottagning - Ortopedteknisk avdelning – sjukgymnastik - vårdavdelning för planerad vård - och dagkirurgi.
- Ögonmottagningens lokaler utökas och får en effektiv operationsverksamhet.
- Lokaler anpassas för en välfungerande, kostnadseffektiv dagkirurgi med hög produktivitet. Gestaltningsmässigt ska avdelningen avdramatiseras. Reception, väntrum och vissa delar av återhämtningen ges en hotellkaraktär.
- BUM och BUP ligger kvar i By 15. Lokalerna upprustas och byggnaderna kopplas samman med By 08 via en förbindelsegång.
- En vidare analys bör göras för ställningstagande beträffande rehabklinikens inkl. sjukgymnastik/arbetsterapi framtida placering. Tillsvidare bör verksamheterna ligga kvar på södra området men det förutsätter upprustning av lokalerna.
- Vuxenpsykiatri respektive barn- och vuxenhabilitering föreslås vara kvar i de nuvarande lokalerna på det södra området. Verksamheten med markkontakt fungerar som ett komplement till motsvarande verksamhet i Helsingborg.
- Sjukhusets försörjningsverksamhet koncentreras i Lindhaga.
- Administration koncentreras i By 18, som delvis är ombyggd för detta ändamål.
- RegionFastigheter koncentrerar verkstäderna i By 12 och kompletterar med en anslutning till kulverten.
- Externa verksamheter placeras i By 10.