Enligt Lag (2006:544) om kommuners och landstings åtgärder inför och vid extraordinära händelser i fredstid och höjd beredskap, ska Region Skåne analysera vilka extraordinära händelser som kan inträffa i regionen och hur de kan påverka den egna verksamheten.
Riskanalys är ett systematiskt sätt att organisera och analysera kunskap och information om händelser och omständigheter som kan innebära risker. Fokus ligger ofta på att identifiera riskkällor, bedöma sannolikheter för oönskade händelser och de omedelbara konsekvenserna av dessa.
Sårbarhetsanalys är ett systematiskt sätt att organisera och analysera kunskap och information om fram för allt de konsekvenser och följdhändelser som en oönskad händelse medför.
Tillsammans med KAMBER-Skåne har arbetet med risk- och sårbarhetsanalys startat, med tidplan att ha risk- och sårbarhetsrapport framme för RegionSkåne till årsskiftet 2008/2009. Som en del i detta arbetet kommer Regionservice att dels utföra egna risk- och sårbarhetsanalyser, men även delta i andra förvaltningars arbete.
RSA 2008
Under 2008 utförde Regionservice (dåvarande RegionFastigheter) en grundläggande analys med identifiering av vad som är skyddsvärt. Alla förvaltningar har även utfört en analys för influensapandemiscenario.
RSA 2009
Grundläggande för Regionservice driftsäkerhet är förmågan hos de fastighetsanknutna tekniska försörjningssystemen. Under 2009 kommer Regionservice att börja med MTO-analys (Människa, Teknik, Organisation) för att få en klar överblick över prestationen och möjligheten att utveckla/öka förmågan och minska sårbarheten på våra fastighetsanknutna försörjningssystem. MTO-analysen lägger grunden för att vi sedan ska kunna fortsätta att analysera sårbarheter i våra system och hur det i sin tur påverkar våra hyresgäster.