Ombyggnad för hybridsal på Skånes universitetssjukhus, Lund
På Skånes Universitetssjukhus, Lund startas hösten 2010 ombyggnad på Centraloperation för etablering av en hybridsal.

En hybridsal är en högteknologisk operationssal där man på ett optimalt sätt kan kombinera modern röntgenteknik med kirurgi. Tekniken gör det också möjligt att utveckla moderna operationsmetoder vilket leder till mindre ingrepp och lindrigare komplikationer och ett bättre resultat för patienten.
Pojektet räknas som högteknologiskt då den avancerade tekniken i en hybridsal ställer stora krav på bland annat ventilation och kraftförsörjning.
I projektet ingår även lokalanpassning för de funktioner på centraloperation som måste flytta för att ge plats åt hybridsalen.
|
Till höger: Arkitektskiss över hybridsal i Programhandling för Bildcentrum, SU/Sahlgrenska (Pyramiden arkitekter AB) |
 |