Regionhuset - ombyggnad pågår

Under hösten sker det en del förändringar i och utanför Regionhuset i Lund.
Framför huvudentrén görs stenläggning så att gångstråket tydliggörs
och avskiljs från körbanan. Parkeringarna vid entrén görs om till handikapparkeringar och en lastzon. I övrigt råder parkeringsförbud.

Hyrbilarna har flyttats ner till markerade platser på stora parkeringen.
 
Rökförbud kommer fortsatt att gälla vid samtliga entréer och rökarna hänvisas till befintlig rökkur. Rökarna uppmanas att respektera Regionens rökpolicy.

Ljudlig ombyggnad

På plan 09 görs en relativt stor ombyggnad genom att förrådsrum med mera görs om till kontorsrum. För att kontoren skall bli användbara så måste större fönster sågas upp i fasaderna och en del innerväggar flyttas.

 

En del av dessa arbeten kommer periodvis att höras rejält upp i huset vilket påverkar både kontorsrum och konferensrum.

Färdigt i november

Arbetena skall vara klara den 15 november och de största störningarna kommer troligtvis att infalla under september – oktober.
 
Beslutet om ombyggnaden har tagits i Regionstyrelsen.

Regionhuset i Lund byggs om
  • Sidan uppdaterad
    2007-11-02 av Patrik Lundström patrik.lundstrom@skane.se
    Faktaägare: Patrik Lundström
  • Kontakta Region Skåne

    • Adress: Regionservice, 205 25 Malmö
    • Telefon: 077-67 30 000 (kundtjänst)
    • Om cookies