De största förändringarna är gjorda i husets suterrängplan. Det som tidigare var förråd och rum med lite dagsljus i har nu omvandlats till arbetsrum med ordentliga fönster ut och mot korridoren inomhus.
Förtroendemanna- organisationen har samlat sin verksamhet i ett färre antal rum med gästarbetsplatser. Patientnämndens kansli har fått större fönster i sitt samtalsrum.
Många har flyttat
Genom ombyggnaden i huset och att Habilitering och hjälpmedel flyttade till Malmö i början av året har MA-Skåne kunnat samla all sin verksamhet till Regionhuset.
Dessutom har många av Koncernledningen och koncernstabens medarbetare behövt flytta inom huset för att allt skulle gå ihop.
Vänligare till fots
Även entréplanen utanför Regionhuset är uppfräschad. Stensättningen har blivit mer gångvänlig och man behöver inte längre gå där bilarna kör. Det har också skapats nya handikapplatser utanför entrén.
Den sista delen av ombyggnaden har inneburit att det som tidigare var styrketräningsrum har blivit fyra nya platser för massörer.
Arne Nilsson på Regionfastigheter har varit projektledare för ombyggnaden.
Text: Lotta Woxberg, Regionfastigheter