Övergång till gemensamma referensintervall för flera analyser i Skåne sker 15/11 2011

Till dig som skickar prov till Klinisk kemi i Lund, Landskrona, Helsingborg, Ängelholm, Kristianstad och Hässleholm

Som ett led i harmoniseringen av analysmetoder i Skåne inför vi gemensamma referensintervall för ett antal allmänkemi-, endokrinologi- och proteinanalyser
Referensintervallen på olika sjukhus i Skåne har av tradition varit lokala, vilket inneburit en nackdel när patienter har vårdats på flera sjukhus.
 
Vi har nu infört skånegemensam instrumentering på våra laboratorier, vilket även gör det möjligt att införa gemensamma referensintervall
De nya referensintervallen baseras på en ny genomgång av publicerade data eller egna undersökningar. Förändringarna mot tidigare referensintervall är med något undantag marginella.
De nya referensintervallen är införda sedan tidigare i Malmö, Trelleborg, Ystad och Simrishamn och införs nu i Lund, Landskrona, Helsingborg, Ängelholm, Kristianstad samt Hässleholm från den 15 november.
 
Observera att det bara är referensintervallen som ändras
Analysmetoder och -nivåer är oförändrade.
 
Analysportalen
Gemensam analysförteckning för hela Skåne finns på www.skane.se/labmedicin, (se vänsterspalten).
I Analysportalen finns Läs mer som leder till information om den valda analysen.

Samma referensintervall i hela Skåne

De nya referensintervallen är införda sedan tidigare i:
Malmö
Trelleborg
Ystad
Simrishamn  
 
De nya referensintervallen införs 15/11 2011 i:
Helsingborg
Hässleholm
Kristianstad
Landskrona
Lund
Ängelholm 

För informationen ansvarar:

Sten-Erik Bäck      
Processansvarig Allmänkemi
  
Charlotte Becker
Processansvarig Endokrinologi

Magnus Jonsson      
Processansvarig  Protein

Maria Berggren Söderlund
Verksamhetschef
  • Sidan uppdaterad

    • 2011-11-09
  • Kontakta Region Skåne