Den 1 april 2010 bytte Region Skånes Konstkansli organisation och gick över från Kultur Skåne till Regionservice och Skåneteknik, och fick namnet Konstservice. Verksamheten samt konstförrådet kommer att flytta från Landskrona till Lund men finns tills vidare kvar i Landskrona.
Om Konstservice
Konstservice vill stärka och utveckla bildkonsten i Skåne. På så sätt kan bildkonsten bidra till ett mer levande samhälle med attraktiva och stimulerande miljöer. Målet är att det ska finnas konst och konstnärlig gestaltning av hög kvalitet i de lokaler som Region Skåne förvaltar och bedriver verksamhet i. Konstservice arbetar aktivt med att bildkonsten ska vara en självklar del i samhällsplaneringen. Genom att skapa en inspirerande och positiv miljögestaltning i form av konstnärliga utsmyckningar i till exempel väntrum och entréer inom sjukvården ökar såväl attraktions- som bärkraften inom regionen
Region Skåne har en konstsamling som består av 30 000 konstverk. Samlingen innehåller måleri, grafiska verk, fotografier, skulpturer, objekt och textila bilder av över 5 000 konstnärer. Alla konstverk finns registrerade i en databas. Konstnärerna representerade är verksamma framför allt i Skåne, och de första konstverken köptes in redan på 1960-talet av dåvarande landstinget. Konstservice ansvarar för de enskilda verkens placering i de lokaler som Region Skåne förvaltar och bedriver verksamhet i, till exempel inom sjukvården. I ansvaret ligger också att vårda verken genom renovering och omramning. Uppdragen kan bestå i omhängningsprojekt av befintlig konst, men även genom att konstnärer skapar av platsspecifika konstverk, och medverkar i bygg- och ombyggnadsprocesser med fast konstnärlig gestaltning. Verksamheten stimulerar till ökad medvetenhet, delaktighet och intresse för bildkonsten.
I Konstservice konstförråd förvaras en mindre del av Region Skånes konstsamling i väntan på utplacering. Övriga konstverk är utplacerade i olika verksamheter runt om i Skåne. Till Konstförrådet kan Region Skånes medarbetare komma och i samråd med personalen på Konstservice välja ut konst till sin arbetsplats, byta eller komplettera konst.
Vid renoveringar, ommålningar och ombyggnationer kan Konstservice hjälpa till med utsmyckningar av lokalerna. Konstservice kan också hjälpa till att arrangera konstutställningar i Region Skånes lokaler. Det är kostnadsfritt att låna konstverk ur Region Skånes konstsamling, enda kravet är att se till att konsten hanteras respektfullt och varsamt och får en bra miljö.