I samband med nedläggningen av livsstilsenheten lades också Malmös barn- och ungdoms Fysiotek (BUFY) ner. Detta har skapat en viss förvirring vad det gäller FaR för barn.
FaR för barn diskuteras just nu både på nationell och regional nivå.
Den 6 maj 2011 hade en grupp bestående av representanter från olika verksamheter inom Region Skåne (barnhälsovården, barn- och ungdomssjukhusen, barn- och ungdomshabiliteringen, barn- och ungdomspsykiatrin, överviktsenheten, primärvården Skåne, folkhälsoavdelningen) samt kommunförbundet, skolhälsovården och Skåneidrotten ett första möte för att lyfta frågan kring fysisk aktivitet/Fysisk aktivitet på Recept och barn.
Det finns många aspekter på att främja fysisk aktivitet hos barn och FaR är inte den enda lösningen. Nationellt pågår diskussioner att en del barn som finns inom hälso- och sjukvården skulle vara lämpliga för FaR, medan andra barn med låg fysisk aktivitet som upptäckts inom t.ex. barnhälsovård och skolhälsovård skulle vara aktuella för andra metoder. Detta beskrivs även i en SBU rapport ”Metoder att främja fysisk aktivitet” 2007, se länkar.
Gällande aktiviteter för barn och ungdomar efterfrågas alltid barn- och ungdomsaktivteter i den inventering som Skåneidrotten gör av FaR-aktiviteter. Saknar du någon aktivitet eller vet någon lämplig förening går det bra att ta kontakt med Skåneidrotten, se länkar. Väljer du som förskrivare att använda någon av de föreningar som finns i inventeringen går det bra att skicka dit barnet dit under förutsättningar att du har skrivit ett recept som klargör vart barnet ska gå, vilken aktivitet som är aktuell samt, intensitet, frekvens och duration, det är inte föreningsansvar att göra detta. Det finns tyvärr exempel på att barn som har fått ett recept som föräldern inte vet vad de ska göra av.