| Sluta i tid för att undvika bettfel |
 |
Många barn suger på napp, tumme eller andra fingrar som tröst, för att somna eller bara för att gosa lite. Både napp och tumme påverkar tändernas ställning om barnet suger ofta.
Barnet kan få ett öppet bett, det vill säga framtänderna formas runt nappen eller tummen i en båge och de kommer inte i kontakt med varandra. När sugningen upphör brukar detta rätta till sig men i vissa fall kan det behöva behandlas. Det är främst långvarig och intensiv sugning som kan ge bettavvikelser.
- Nappen eller tummen kan bidra till uppkomsten av korsbett, det vill säga överkäkens tänder biter innanför underkäkens på sugsidan.
- Risken för tandställningsfel ökar ju längre sugovanan pågår.
- Tumsugning kan vara svårare att bryta än nappsugning.
- Ur bettsynpunkt bör napp- och tumsugande avslutas senast vid fyra års ålder. Då går det öppna bettet tillbaka eller försvinner helt.