Tusentals scouter traskar Skåneleden

– Bara sex kilometer? Och vi har hela dagen på oss? Då får vi gå ett steg framåt och två tillbaka… De svenska, danska, portugisiska och tyska scouterna i patrullen ”Igelkott” är överens om att den planerade turen på Skåneleden är alldeles för kort.
Jonathan Lawrence, Lisa Turlind, Ana Brett, Arun Das, Caro Bormann, Alexandra Skyllberg, Rui Cruz, Mergamda Bulha, Carina Heller Bunde, Freja Lassen och Pia Hauernheim från Sverige, Portugal, Danmark och Tyskland vandrar på Skåneleden. Foto: Bengt Flemark
Jonathan Lawrence, Lisa Turlind, Ana Brett, Arun Das, Caro Bormann, Alexandra Skyllberg, Rui Cruz, Mergamda Bulha, Carina Heller Bunde, Freja Lassen och Pia Hauernheim från Sverige, Portugal, Danmark och Tyskland vandrar på Skåneleden. Foto: Bengt Flemark

 Scouterna deltar vid Världsscoutjamboreen i Rinkaby och är tio av ungefär 9 000 scouter som deltar i ”Hike in camp”. De har samlats tidigt på morgonen och åkt buss från den väldiga lägerplatsen till den betydligt stillsammare byn Rebbetuaröd strax söder om Degeberga. Här löper en av de sträckor som tillsammans utgör 105 mil vandringsleder i Skåne och kallas Skåneleden.
– 3 000 scouter per dag åker ut till 15 olika platser vid Skåneleden. De går i mindre grupper och får uppgifter att lösa under vandringen, säger Åke Skans, som jobbar vid avreseplatsen i Rinkaby.
 

Kust, ås och Österlen

Vandringarna går i tre områden som skildrar mångfalden i den skånska naturen. Kustturen går uppe i nordost, vid gränsen till Blekinge, Österlenturen går kring Kivik och Verkasjön, och Åsturen går vid Linderödsåsen vid bland annat Rebbetuaröd.

– Det är kul att se att den skånska naturen är så varierad, säger Alexandra Skyllberg från Stockholm, som deltar i patrullen som får namnet Hedgehog, eller Igelkott.
 
Tretusen scouter samlas i arla morgonstund för avresa till vandringen på Skåneleden. Detta sker under tre dagar under Världsjamboreen. Foto: Bengt Flemark
Tretusen scouter samlas i arla morgonstund för avresa till vandringen på Skåneleden. Detta sker under tre dagar under Världsjamboreen. Foto: Bengt Flemark

Skåneleden

Skåneleden är det samlande begreppet som omfattar 105 mil vandringsled som ägs av en lång rad olika markägare i hälften av Skånes 33 kommuner. Skåneleden ägs av en stiftelse som drivs av Region Skåne. Längs leden, som är uppdelad i 80 dagsetapper, finns vindskydd, vatten och lämpliga platser för raster och övernattning.
Läs mer om Skåneleden på skaneleden.se
 

Camp in camp

Världsscoutjamboreen pågår inte bara på Rinkabyfältet. Det finns massor av mindre scoutläger, så kallade "Camp in camp", i Skåne med omgivande landskap som tar emot dagsbesök av mängder av scouter från det stora lägret utanför Kristianstad. Vid torsdagens stora kulturfestival på World Scout Jamboree återgäldas gästfriheten. Då kommer deltagarna från de olika Camp in camp till Rinkaby för att delta i festligheterna.
  • Sidan uppdaterad
    2011-08-02 av Bengt Flemark bengt.flemark@skane.se
    Faktaägare: Bengt Flemark
  • Kontakta Region Skåne

    • Region Skåne, J A Hedlunds väg, 291 89 KRISTIANSTAD
    • 044 - 309 30 00
    • Om cookies