Kontantfritt i kollektivtrafiken från 1 juni

Från den 1 juni kan man som resenär i den skånska kollektivtrafiken inte längre betala med kontanter ombord på bussar och tåg, detta efter ett beslut från Arbetsmiljöverket.
2011-02-24
En rad åtgärder görs nu för att underlätta för de skånska resenärerna att fortsättningsvis kunna resa kollektivt men då utan att betala med kontanter: 
  • Jojo Reskassa på nätet

    Redan idag kan man via Skånetrafikens hemsida köpa förladdade Jojokort med reskassa på 200 kr. Från den 4 april kan man ladda sin reskassa på nätet. Minibeloppet är 200 kr och Jojo Reskassa ger alltid 20 % rabatt på resor. 
     
  • SMS-biljett

    Från den 4 april kan man köpa en SMS-biljett för resa i stadszon i de 10 skånska städer som har stadstrafik.
      
  • Fler biljettautomater

    Fler biljettautomater sätts upp på de skånska stationerna och på Kastrup i takt med att Skåne blir kontantfritt.
     
  • Fler återförsäljare och serviceombud och ombud

  • Kreditkort ombord på regionbussar

    Successivt under våren kommer Skånetrafikens regionbussar att utrustas med kreditkortsläsare vilket gör det möjligt att betala sin resa med bank och kreditkort. Ombord på regionbussarna kan man även ladda sitt Jojo-kort både med reskassa och period.
     
  • Ombordförsäljning på tåg

    Från den 1 juni måste man som resenär även ha en giltig biljett innan man stiger ombord på tåget. Då försvinner möjligheten att för ett tillägg på 100 kr köpa sin biljett ombord. Funktionshindrade personer har fortfarande möjlighet att köpa sin biljett ombord. Tilläggsavgiften för ej giltig biljett ligger kvar på 800 kr.
Skånetrafiken är inte den första trafikhuvudman som blir kontantfri, till exempel SL i Stockholm och Västtrafik i Göteborg är sedan en tid helt kontantfria.
 
  • Sidan uppdaterad
    2011-02-24 av malin.selin@skane.se
    Faktaägare: Ulrika Mebius/Skånetrafiken
  • Kontakta Region Skåne

    • Region Skåne, J A Hedlunds väg, 291 89 KRISTIANSTAD
    • 044 - 309 30 00
    • Om cookies