Medborgardialog under Ystad Military Tattoo

Under Ystad Military Tattoo, 17 – 20 augusti, kommer Region Skånes beredning för medborgardialog att ha ett tält på Österports torg. De medverkade politikerna kommer att prata med förbipasserande om psykisk ohälsa.
2011-08-16
Det är Region Skånes hälso- och sjukvårdsnämnd som gett beredningarna för medborgardialog i uppdrag att ta reda på hur Skånes invånare ser på olika frågor kring psykisk ohälsa och vilken hjälp de förväntar sig om de själva eller någon anhörig drabbas. 
 
- Det är som en del i underlaget kring en ny strategi för psykiatrin för vuxna som Hälso- och sjukvårdsnämnden har vänt sig till oss för hjälp, berättar Karin Olsson-Lindström (FP), ordförande i Beredningen för medborgardialog i sydöstra Skåne.
- Vi försöker även att rekrytera några medborgare till en dialoggrupp där vi till sensommaren under lite lugnare former kan diskutera dessa frågor.
 
Politiker från beredningarna för medborgardialog har deltagit på olika festivaler runt om i Skåne under sommaren och man kommer även delta på Skånedagarna i Bosjökloster. Under hösten ska man redovisa resultaten av medborgardialogerna till hälso- och sjukvårdsnämnden
 
Regionpolitiker från samtliga partier kommer att närvara på Österports torg varje dag mellan kl 12 och 18, från och med torsdagen den 17 augusti till och med lördagen den 20 augusti.

Ystad tattoo
 
Från Ystad Tattoo 2009: Band of Her Majesty´s Coldstream Guards.
Foto: Thorsten Persson
  • Sidan uppdaterad
    2011-08-16 av malin.selin@skane.se
    Faktaägare: Thomas Nilsson
  • Kontakta Region Skåne

    • Region Skåne, J A Hedlunds väg, 291 89 KRISTIANSTAD
    • 044 - 309 30 00
    • Om cookies