En galen kväll – eller inte?

Q-day är en konferens som utmanar sinnena: Kan man lukta sig till glädje? Går det att dirigera en orkester med 24 glassbilar (eller ett dussin mobiltelefoner)? Bör man sträva efter att misslyckas?
Svaret på alla dessa frågor är givetvis JA – men inte alltid i den form vi tror. Det var därför föga förvånande att en av Q-days huvudtalare i år var Etzel Cardeña, professor i parapsykologi.

Via ett telepatiskt tal bjöds vi på clairvoyans och medium som pratade med ”andra sidan”. Eller gjorde vi verkligen det? Jag känner, att jag inte kan prata så mycket mer om det som skedde – vissa saker måste stanna i Q-days sinnevärld. Men de som var där vet...

Andra saker kan vi prata mer öppet om. Som att Tilde Björfors, cirkusdirektör och grundare av Cirkus Cirkör höll en inspirerande och tankeväckande föreläsning om mod, risk och misslyckande. 

- Jag är en cirkusdirektör som är rädd för det mesta. Men jag hade en dröm, och skulle jag kunna göra något av den drömmen insåg jag att jag måste våga misslyckas. Jag måste våga ta risker.

Mod
Hon får det att låta så enkelt. Men också väldigt svårt. För ska man riskera att misslyckas måste man ha modet att tro så mycket på sin dröm att man vågar leva den.

- För en clown är misslyckandet en möjlighet, ett sätt att vända en flopp till en topp. Våga använda dina egna misslyckanden till lyckade lärprocesser. Då får du också modet att (miss)lyckas.

- Jag själv insåg snabbt att jag inte skulle bli någon bra cirkusartist. Jag hade helt enkelt inte talang för det, säger Tilde och illustrerar genom att försöka jonglera med tre äpplen.
- Men genom att vända detta ”misslyckande”, till möjligheten att starta Cirkus Cirkör så blev det ganska bra i alla fall, fortsätter hon.

Cirkus Cirkör bildades 1995. Idag har man 300 personer på lönelistan, 30.000 barn och unga i cirkusverksamhet och 130 event per år som lockar över 100.000 åskådare. Man har dragit igång nycirkusgymnasium och nycirkushögskola, har verksamhet i 30 kommuner samt deltar i ett tiotal forskningsprojekt. Inte illa för en rädd cirkusdirektör.
 
Kvalitativ galenskap
Tilde Björfors är inte bara en driven entreprenör och organisatör. Hon tror också på en ständig rörelse där olika motsatser gör att jämvikten behålls. Samma rörelse som också gör ”risker” och ”misslyckanden” till ”möjligheter” och ”erfarenheter”.
 
- Cirkus Cirkörs ledord är solidarisk individualism, kvalitativ galenskap och uppkäftigt engagemang. Det ena funkar inte utan det andra.
- Det är som med balans. Genom att ständigt röra sig in och ut ur balanspunkten kan man hålla sig kvar på linan. Försöker man stanna eller hålla fast så faller man.
 
Tilde pratar mycket om vikten av att hålla fast vid det man tror på – samtidigt som man ständigt ska vara öppen för nya intryck. I hennes resonemang är aldrig något svart eller vitt (eller ens grått). Det är svart OCH vitt; Du måste våga vara unik – men också del av en grupp. Du måste våga vara kvalitativ – men också ”galen”. Du måste våga gå mot strömmen men och också engagerad och passionerad.
 
- Det är du själv som väljer. Om du vågar, säger hon.
 
Skruvad galenskap
På Q-day får galenskapen ovanligt fritt spelrum. För det är väl galenskap när en klarinett och en sångerska duellerar mitt i publikhavet? Eller när tonsättaren Staffan Mossenmark, vilt stirrande, får 200 vuxna människor att på kommando vissla, knappa med pennorna, frenetiskt skaka sina anteckningsblock och stampa i golvet? Är den här artikeln galen?

Man vet aldrig. Och det är lite poängen med Q-day: Att ständigt balansera på gränsen. Tvinga oss att öppna våra sinnen, rycka oss ur den vanliga kontorslunken och sätta oss i ständig rörelse för att hitta balansen. Ja, helt enkelt tvinga oss in i ett annorlunda sinnestillstånd där spännande möten uppstår.
 
En risk – eller möjlighet?
 
Text och foto: Joen Garsén
 
Ps. Hur var det förresten med den där telepatiska clairvoyansen?
- Nja, vissa saker stannar helt enkelt inom Q-days fyra väggar. Jag tror det blir bäst så...
 
Fakta: Q-day
Q-day hålls varje år i Lund tillsammans med innovationskonferensen Innovation in Mind. Det var femte året i rad som Q-day gick av stapeln. Bakom evenemanget står bland annat Region Skåne och Lunds universitet.
 
Galenskap?
David Eriksson från Cirkus Cirkör på Q-day
 

Relaterad artikel:
 
Filmer:
Wear it like a crown  
(vackert om mod och risk så som Cirkus Cirkör ser det)
 
How to defeat bordom
(Också Cirkus Cirkör, mest i David Erikssons skepnad)
 
Länk
 

Galenskap?
 
 
 
 
Galenskap?
 
 
 
 
Galenskap?
 
 
 
 
Nej, bara David Eriksson från Cirkus Cirkör som håller låda på Q-day 2011
  • Sidan uppdaterad
    2011-09-15 av Joen Garsén joen.garsen@skane.se
    Faktaägare: Joen Garsén infonaringsli@skane.se
  • Kontakta Region Skåne

    • Region Skåne, J A Hedlunds väg, 291 89 KRISTIANSTAD
    • 044 - 309 30 00
    • Om cookies