2011-03-10
Föreställningen är tvådelad och inleds med en prisbelönt duett av den tjeckiska koreografen Václav Kuneš. Därefter blir det urpremiär av både koreografen Örjan Anderssons nya verk Seven Clues för 16 dansare och Sven-David Sandströms orkesterverk Seven Days som skrivits direkt till Skånes Dansteater och Malmö Operaorkester.
Premiären är den 12 mars på Malmö Opera klockan 18.00. För den som vill fördjupa sig lite mer i vilka som står bakom föreställningen och vad som är inspirationen till de olika verken ges en introduktion en halvtimme före varje föreställning. Sista föreställningen spelas 2 april.
Mer om föreställningen
Leap Second. Seven Clues i koreografi av Örjan Andersson. Foto Mats Bäcker.
Fakta
Skånes Dansteater är Sveriges största fristående dansinstitution, och ägs av Region Skåne (90%) och Malmö stad (10%).
Örjan Andersson är en av Sveriges mest etablerade koreografer. Han har gjort beställningsverk för flera ledande danskompanier och sedan 1996 driver han också sitt eget danskompani, Andersson Dance.
Kompositören Sven-David Sandström har en lång produktion bakom sig med verk för symfoniorkester, kör och opera.