Valfrihet för patienten målet med vårdval

Sedan 2009 har Region Skåne infört sex vårdval. Syftet är att erbjuda en god och jämlik hälso- och sjukvård på ett kostnadseffektivt sätt. Den första mars tillkommer också gråstarrsoperationer i vårdvalssystemet.
2012-01-17
Det kan finnas många skäl till att du som patient vill välja en viss vårdgivare. Kanske vill du gå till en vårdcentral som ligger nära jobbet eller så har du fått en viss mottagning rekommenderad. Hälsoval och Vårdval Skåne innebär att du själv kan bestämma var du ska få din vård. Du kan inte bli nekad att välja en viss mottagning och du kan ändra ditt val när du vill.
 

Fler vårdval på gång

Hälsoval kallas det när du väljer mottagningar i primärvården, det vill säga vårdcentral, barnavårdcentral, mödrahälsovård, KBT- och smärtbehandlare.
 
Under vårdval faller de val du kan göra inom den specialiserade vården. Idag är det enheter för utprovning av hörapparater. Med början den första mars kan du också välja var du vill få din starroperation genomförd.
 
Region Skånes politiker kan tänka sig att utöka vårdvalet ytterligare. Redan nu pågår utredningar för att se om till exempel övrig ögonsjukvård samt behandling av missbrukare med läkemedlet Subutex också skulle kunna ingå i vårdvalssystemet.
 

Så väljer du

Du kan enkelt lista dig hos en vårdcentral eller barnavårdcentral, genom att använda e-tjänsten Mina vårdkontakter på 1177.se. På 1177.se hittar du också blanketter som du kan ladda ned och skriva ut. När det gäller KBT-behandlare, smärtbehandlare och utprovning av hörapparat, väljer du genom att meddela ditt önskemål till den som ska skicka remissen.
 
  • Sidan uppdaterad
    2012-01-17 av malin.selin@skane.se
    Faktaägare: Sara Frostberg-Lowery
  • Kontakta Region Skåne

    • Region Skåne, J A Hedlunds väg, 291 89 KRISTIANSTAD
    • 044 - 309 30 00
    • Om cookies