Vaccination mot livmoderhalscancer startar i Skåne

Nu kan flickor som är födda 1993 vaccinera sig gratis mot livmoderhalscancer (HPV) på alla vårdcentraler i Region Skåne.
2011-11-24
Ett brev med erbjudande om kostnadsfri vaccinering skickas nu ut till berörda flickor och vaccinationerna kan påbörjas redan nästa vecka. Erbjudandet gäller från 28 november 2011 och under hela 2012.  Vaccinet som används är Gardasil och vaccinationerna utförs i första hand på de vårdcentraler där flickorna är listade.
 

Flickor födda 1993

Till följd av den utdragna upphandlingsprocessen av vaccin, som genomförts nationellt, har Region Skåne valt att göra en direktupphandling av Gardasil för att redan nu kunna börja vaccinera flickor som är födda 1993.
 
Vaccination mot livmoderhalscancer ingår i det allmänna vaccinationsprogrammet för barn. Så snart den nationella upphandlingen av vaccin är klar kommer flickor att erbjudas vaccin i skolan i årskurs fem och sex. Dessutom kommer alla flickor som är födda 1994-1998 att erbjudas gratis vaccination. 
 
 
  • Sidan uppdaterad
    2011-11-23 av malin.selin@skane.se
    Faktaägare: Helen I. Hansson
  • Kontakta Region Skåne

    • Region Skåne, J A Hedlunds väg, 291 89 KRISTIANSTAD
    • 044 - 309 30 00
    • Om cookies