2012-02-17
Ungefär hälften av alla positiva provsvar i Skåne när det gäller influensa den här säsongen kom under vecka sex.
– Influensaaktiviteten har ökat markant den senaste tiden, både i Skåne och i övriga Sverige. Spridningen är stor men jämfört med tidigare år är det än så länge inte en ovanligt omfattande spridning för årstiden, säger Simon Werner, biträdande smittskyddsläkare i Region Skåne.
Viss uppgång av vinterkräksjuka
Ökningen gäller säsongsinfluensan A(H3). Den så kallade svininfluensan finns det än så länge bara ett inrapporterat fall av i Skåne under denna säsong. Även när det gäller calici eller vinterkräksjuka syns en viss uppgång i antalet sjukdomsfall och 1177 Sjukvårdsrådgivningen får många samtal om magsjuka, framför allt hos barn.
Tvätta händerna ofta
Det viktigaste för att undvika smittspridning av både vinterkräksjuka och influensa är att tvätta händerna ofta och noggrant och när det gäller influensa hosta i armvecket. Den som har blivit sjuk bör stanna hemma.
Den som har blivit smittad av influensa kan lindra besvären genom att vila och dricka för att undvika vätskebrist, särskilt vid hög feber. Dessutom är det bra att ligga med huvudet högt och använda avsvällande nässprej.
Få råd på 1177.se
På 1177.se, Region Skånes hälso- och sjukvårdssajt, kan du läsa mer om influensa och magsjuka, vad man kan göra själv och när man bör söka vård. Här hittar du också kontaktuppgifter till vården. Du kan dygnet runt ringa 1177 för råd om vård och en medicinsk bedömning.