Förändringsarbetet inom den skånska sjukvården fortsätter. Nu startar ytterligare ett stort arbete, Futura, som ska lägga pusslet för den framtida sjukvården.
– Arbetet som påbörjas med Futura är långsiktigt. De investeringar vi står inför kräver att vi tänker 30-40 år framåt, säger regiondirektören Sören Olofsson.
2011-03-16
Förändringsarbetet i Region Skåne de tre senaste åren har skapat förutsättningar för att utnyttja fördelarna med att vara en stor koncern och samtidigt lagt grunden för att möta framtidens utmaningar inom sjukvården. Nu tas nästa steg.
- Investeringarna i sjukvården som vi står inför är stora och långsiktiga. Vi måste skapa en flexibel vårdmiljö, som är säker för patienten, bra för personalen och som kan stimulera och locka forskare till Skåne, säger Sören Olofsson.
- Målet är alltid att patienten ska stå i centrum. Vi ska bli bäst i landet på vård genom att öka kvaliteten, tillgängligheten, produktiviteten och den ekonomiska styrningen. Vi har nått en bit längs vägen men vi måste fortsätta att anpassa verksamheten och allra helst ligga steget före för att kunna erbjuda en god och jämlik vård, säger Sören Olofsson.
Futura samordnar helheten
Det regionövergripande arbetet med Futura samordnar de stora utvecklings- och investeringsplanerna för vården. Där ingår utvecklingsplanerna för Skånes universitetssjukhus, det nya Ideon Life Science Village i Lund och att ta hänsyn till lagen om valfrihetssystem (LOV) som kom förra året.
LOV ökar patientmakten
LOV som infördes 1 januari 2011 ger alla vårdgivare som klarar de kvalificeringskrav som vårdens huvudmän ställer, rätt att bedriva vård till den som efterfrågar. Det innebär att Region Skåne måste vara beredd på att se över den befintliga sjukvårdsstrukturen för att kunna bedriva en effektiv sjukvård med de ekonomiska resurser som finns för verksamheten.
- Har vi den optimala strukturen för vårdens uppdrag i dag och i framtiden? Den frågan måste vi ställa oss hela tiden, säger Sören Olofsson.
- LOV ökar patientmakten. Ju fler som väljer privata vårdgivare, desto större effekter får det på uppdragen inom den offentliga vården, men hälso- och sjukvården i Skåne behöver också, oavsett LOV, en fortsatt översyn utifrån beslutet om Skånsk Livskraft – vård och hälsa.
Skånes universitetssjukhus
Skånes universitetssjukhus som bildades 1 januari 2010 fortsätter sitt profileringsarbete och det kan innebära strukturförändringar. Under våren pågår ett arbete med att se över hur de båda sjukhusen kan disponeras i framtiden.
- Arbetet ska bedrivas förutsättningslöst och involvera många medarbetare och chefer. Det ska leda till att vi får fram alternativa scenarios att ta ställning till, säger Sören Olofsson.
Ideon Life Science Village är en av pusselbitarna
Förutom LOV måste SUS profileringsarbete ta hänsyn till två andra arbeten som pågår inom ramen för Futura. Det ena är planerna på att skapa ett utvecklings- och innovationscentrum för Life Science i Lund (Ideon Life Science Village).
Verksamheter från Skånes universitetssjukhus med nära anknytning till forskning, till exempel delar av cancerforskningen i Skåne och Skånes biobanker, kan samlas inom Ideon Life Science Village.
- Region Skåne är en stark intressent och vi har flaggat för att vi kan placera delar av cancerforskningen på området, men hur stora delar och vilka det blir måste vi diskutera med berörda forskare innan vi kan fatta några beslut, säger Sören Olofsson.
Det andra är de fysiska utvecklingsplanerna för de båda sjukhusområdena i Malmö och Lund. Många av sjukhusbyggnaderna är i starkt behov av renovering och investeringar.
Beslut för framtiden
En samlad bild av hela Futura-projektet ska presenteras för den politiska ledningen under våren. Den politiska dialogen kring förslagen inleds i maj och så småningom kommer beslut att fattas. Frågorna kommer att finnas på agendan under lång tid framöver.
- Det är viktigt att involvera de fackliga organisationerna på såväl regional nivå som på SUS. Vi startade arbetet med Futura genom att informera dem den 18 respektive 24 februari och kommer att ha en fortsatt dialog kring frågorna, säger Sören Olofsson.
Text: Anita Skoglund